avatar

Bartłomiej Zimny

specjalista - miłośnik e-commerce

NA TO ZBIERAM...

Samochód sportowy (segment G) o nadwoziu typu coupe lub roadster produkowany od 2002 roku. Auto jest piątym modelem ze słynnej serii „Z” Nissana, która jeszcze w latach 70. została zapoczątkowana przez Datsuna 240Z. 350Z jest bezpośrednim następcą modelu 300ZX, choć niewiele brakowało, by został nim Nissan 240Z, prototyp z 1999 roku. Model okazał się rynkowym i wizerunkowym sukcesem marki. Zdobył mnóstwo nagród (m.in. Samochód Roku 2004 wg „Top Gear”). Choć w 2008 roku Nissan przedstawił jego następcę (370Z), 350Z jest do dziś produkowany w Japonii.




Wygląd to zdecydowanie jeden z najpoważniejszych atutów Nissana 350Z - mimo, że nie należy do specjalnie wyrafinowanych, kusi sportową sylwetką i agresywnymi szczegółami. Pod karoserią (coupe lub cabrio) wygospodarowano miejsce dla zaledwie dwóch osób, co w połączeniu ze skromną pojemnością kufra mocno ogranicza funkcjonalność. Minusem wnętrza jest też jakość tworzyw wykończeniowych, cieszy natomiast sportowa pozycja za "kółkiem", mocno wyprofilowane fotele oraz efektowna i przejrzysta deska rozdzielcza.


Image

Do dynamicznego nadwozia i sportowo urządzonego wnętrza świetnie pasują rozwiązania techniczne zastosowane w 350Z. Mowa tu przede wszystkim o 3,5-litrowym silniku V6, który na co dzień zachwyca reakcją na wciśnięcie gazu i kulturą pracy, a przy wyższych przebiegach także bezawaryjnością. Biorąc pod uwagę osiągi, jego spalanie okazuje się umiarkowane. Do ostrej jazdy zachęcają poza tym napęd na tył oraz świetnie zestrojone zawieszenie.




Choć z racji swoich kompaktowych gabarytów "zetka" może wydawać się propozycją nisko-budżetową, to rasowy samochód sportowy, z wszystkimi zaletami i wadami tego typu aut. Wśród mankamentów wymienimy m.in. wysoką cenę zakupu oraz bardzo drogie naprawy wynikające ze skomplikowanej konstrukcji i kosztownych części. Ogromnym plusem opisywanego Nissana okazuje się za to jego trwałość - przy należytym serwisie, wymiany wymagają jedynie typowo eksploatacyjne elementy (na czele z oponami i podzespołami układu hamulcowego).